Yeni Bulgulara Göre Galaksimizde Dünya Benzeri 6 Milyar Gezegen Olabilir!

Yeni Bulgulara Göre Galaksimizde Dünya Benzeri 6 Milyar Gezegen Olabilir!

17 Haziran 2020 0 Yazar: uzaadmin

Dünya benzeri olarak kabul edilmek için, bir gezegen kayalık, kabaca Dünya büyüklüğünde ve yörüngede Güneş benzeri (G tipi) yıldızlar olmalıdır. Ayrıca, yıldızının yaşanabilir bölgelerinde yörüngeye girmek zorundadır—kayalık bir gezegenin yüzeyinde sıvı su ve potansiyel olarak yaşam barındırabileceği bir yıldızdan mesafeler aralığında yer alıyor.

Astronomical Journal’daki yeni çalışmanın ortak yazarı Ubc araştırmacısı Michelle Kunimoto,” hesaplamalarım g tipi yıldız başına 0.18 Dünya benzeri gezegenlerin üst sınırını oluşturuyor ” diyor. “Farklı yıldızların etrafında farklı gezegenlerin ne kadar yaygın olduğunu tahmin etmek, gezegen oluşumu ve evrim teorileri üzerinde önemli kısıtlamalar sağlayabilir ve dış gezegenleri bulmaya adanmış gelecekteki görevleri optimize etmeye yardımcı olabilir.”

Galaksimizde Güneşe Benzer 400 Milyar Yıldız Bulunuyor!

UBC astronom Jaymie Matthews’a göre: “Samanyolu’nun yüzde yedisi G tipi olan 400 milyar yıldız var. Bu, altı milyardan az yıldızın Galaksimizde Dünya benzeri gezegenlere sahip olabileceği anlamına geliyor.”

Dünya benzeri gezegenlerin sıklığının önceki tahminleri, güneş benzeri yıldız başına kabaca 0.02 potansiyel olarak yaşanabilir gezegenden, Güneş benzeri yıldız başına birden fazla değere kadar uzanmaktadır.

Tipik olarak, dünya gibi gezegenlerin, bir gezegen araştırması tarafından diğer türlerden daha fazla kaçırılma olasılığı daha yüksektir, çünkü onlar çok küçüktür ve yıldızlarından çok uzaktırlar. Bu, bir gezegen kataloğunun, aslında aranan yıldızların etrafındaki yörüngede bulunan gezegenlerin sadece küçük bir alt kümesini temsil ettiği anlamına gelir. Kunimoto, bu zorlukların üstesinden gelmek için ‘ileri modelleme’ olarak bilinen bir teknik kullandı.

Kepler Aralığına Göre Galaksimizde Dünya ile Aynı Özelliklere Sahip 6 Milyar Gezegen Olabilir!

like earth planet

“Kepler’in aradığı yıldızların etrafındaki dışsal gezegenlerin tam nüfusunu simüle ederek başladım” diye açıkladı. “Her gezegeni, gezegen arama algoritmamın onları ne kadar bulacağına bağlı olarak ‘tespit edildi’ veya ‘kaçırıldı’ olarak işaretledim. Sonra, tespit edilen gezegenleri gerçek gezegen kataloğumla karşılaştırdım. Simülasyon yakın bir eşleşme oluşturduysa, ilk nüfus muhtemelen bu yıldızların yörüngesindeki gezegenlerin gerçek popülasyonunun iyi bir temsiliydi.”

Kunimoto’nun araştırması, bugün dış gezegen bilimindeki en göze çarpan sorulardan birine daha fazla ışık tutuyor: gezegenlerin’ yarıçap boşluğu’. Yarıçap boşluğu, yörünge dönemleri 100 günden az olan gezegenlerin, Dünya’nın 1.5 ila iki katı arasında bir boyuta sahip olmasının nadir olduğunu göstermektedir. Yarıçap boşluğunun daha önce düşünülenden çok daha dar bir yörünge periyodu aralığında olduğunu buldu. Gözlemsel sonuçları, yarıçap boşluğunun özelliklerini açıklayan gezegen evrim modelleri üzerinde kısıtlamalar sağlayabilir.

Daha önce, Kunimoto NASA’nın Kepler misyonunun 200.000 yıldızından arşiv verilerini aradı. O keşfetti 17 güneş sistemi dışında yeni gezegenler veya ötegezegenler zaten bilinen gezegenlerin binlerce kurtarma ek olarak.