Yanmaya Devam Eden Güneş’in Gizemi Çözülüyor mu?

Yanmaya Devam Eden Güneş’in Gizemi Çözülüyor mu?

20 Haziran 2020 0 Yazar: uzaadmin

Pazar akşamı, bir roket Florida’nın gece gökyüzünü aydınlattı, çünkü güneşe ilk türden bir maceraya doğru bir uzay aracı fırlattı.

Bizim her gün bizim gökyüzünde yıldız ateş yakılan bir ev olsa bile, insanoğlunun şimdiye kadar tek bir bakış açısıyla güneş görmemiş yüz-on, gezegenlerin uçağın içinde.var Avrupa Uzay Ajansı’nın Güneş Orbiteri ya da SolO, bunu değiştirmek üzeredir, çünkü Güneş’in yıldızın daha önce görünmez kutup bölgelerini görmesini sağlayacak ayrıntılı bir keşif yapmak üzere tasarlanmıştır.

Bu eşsiz noktadan, Solo’nun 10 enstrümandan oluşan paketi, yıldızın gezegen sistemimiz boyunca güneş rüzgarı adı verilen enerjik parçacıkların akışlarını nasıl gönderdiğini ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, yoğunluğa göre değişen ve güneş aktivitesinde beklenmedik dalgalanmalar yaratan güneşin 11 yıllık manyetik döngüsünü kontrol eden şeyin yanıtlanmasına yardımcı olacaktır.

Esa’nın solo proje bilimcisi Daniel Müller,” temelde bunu gerçekten anlamıyoruz ” diyor. “Umarım, bu boşluğu Solar Orbiter ile dolduruyoruz “”

Bu sürücüleri çözmek sadece akademik bir mesele değildir; dünya üzerindeki kamu güvenliğini artırabilir. Güneş’in manyetik aktivite faktöründeki değişiklikler, güç şebekelerini yok edebilecek, uyduları indirebilecek ve uzayda insanlara ölümcül kanıtlayabilen güçlü, enerjik güneş patlamalarına dönüşür. Şu anda, insanlar bu patlamaların gezegeni ne zaman veya ne kadar güçlü etkileyeceğini tahmin etmede o kadar iyi değiller.

NASA proje bilimcisi Holly Gilbert,” bu temel süreçleri anlamak, güneş atmosferinin iç bölgesinde meydana gelen fiziksel süreçler bize gerçekten yardımcı olacak ” diyor.

SolO, güneş izlemede özellikle sıcak bir an sırasında başlatıyor; güneşe bakan, ev yıldızımızın daha sağlam bilimsel keşfi için fırsatlar sunan birkaç yeni projeden sadece biri.

NASA’nın heliophysics bölüm Direktörü Nicola Fox,” bir heliophysicist olmak için gerçekten iyi bir zaman ” diyor. “Bu tür bir koordineli itmeye sahip olmak, yapabileceğiniz bilim miktarında büyük, büyük değişiklikler yapar.”

Güneş Çalışmalarında Altın Çağ!

Güneşin şu anda çok kalça olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Geçen hafta, yer tabanlı Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu veya DKIST, güneş yüzeyinin büyüleyici bir yakın çekimini yayınladı. Film formunda, bu görüntüler güneşin cildinin Teksas büyüklüğünde plazma hücreleri ile yavaşça köpüren, patchworked bir yüzey olduğunu ortaya koyuyor.

Gilbert,” her yörünge daha yüksek ve daha yüksek olacak, bu yüzden bir bakıma kutup bölgelerini biraz açıyoruz ” diyor.

Birlikte, uzay aracı çifti, güneş sistemindeki en dinamik, aşırı ortamın ne olabileceğine dair yüksek çözünürlüklü gözlemleri bir araya getirecektir. Güneş’i tandem olarak çizen iki uzay aracı, bozulmamış güneş rüzgarının ya da güneş tarafından sonsuz bir şekilde ekshale edilen parçacıkların, güneş sistemine girerken nasıl geliştiğini izleyecektir. Ve SolO, Parker Solar Probunun uçtuğu sitelerin görüntülerini çekebilen yerleşik bir kamera ile birlikte geliyor.

Gilbert,” gerçekten büyük bir sinerji olacak ” diyor. “Bize bu bağlamsal bilgiyi verecek ve sonra Parker orada olacak ve gerçek plazmayı [SolO] orbiter görüntüleri olarak ölçecek.”

İki orbiters güneş vızıltı olarak, Dkıst-Maui üzerinde Haleakala tepesinde onun Hawaii levrek itibaren-uzak fırlattı uzay aracı ya daha ayrıntılı olarak güneş yüzeyini göreceksiniz. Bu kısmen Hubble Uzay Teleskobu’ndan bile çok daha büyük olan 13 metrelik aynasından dolayı.

Müller,” dkist’in yapabileceği şeyler, uzaydan asla yapamayız ” diyor. “Spektrumun görünür bölümünde benzeri görülmemiş bir çözünürlüğe sahip.”

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bir heliofizikçi olan Kelly Korreck ve Parker Solar Probunda bir enstrüman için ana araştırmacılardan biri olan Güneş’in nihayet gününün parlaması tesadüf değil. Hem yer hem de uzay temelli olan bu yeni gözlemevleri, bu tür keşiflerin imkansız olacağı on yıllardır süren planlama ve teknolojik gelişmeyi sonuçlandırıyor.

” Teknoloji yakaladı, “diyor Korreck,” ve şimdi bu cesur, havalı görevlerden bazılarını yapabiliriz.”

SolO’nun Bilimsel İmzası

Bu arada, Solo’nun kutup gözlemleri, güneşin manyetik döngüsünün bulmacasına çok önemli, eksik bir parça ekleyebilir. Yıllarca, bilim adamları Güneş’in aktivitesinin 11 yıllık bir süre boyunca aktığını ve aktığını biliyorlardı-ancak bunun nasıl çalıştığını açıklayan teoriler hiçbir zaman fiziksel gözlemleri eşleştiremedi. Müller, bu sürprizlerin bir nedeni, güneş kutup bölgeleriyle ilgili ayrıntılı verilerin eksik olduğunu söylüyor. 1990’ların ortalarında ve 2000’lerin başında, Ulysses uzay aracı, çok uzaklardan ve yerleşik bir kamera olmasa da, güneşin kutuplarına bir bakış attı.

Müller,” kutupların neye benzediğini bilmiyoruz ve manyetik döngünün bazı gizemlerini çözmek için bu verilere gerçekten ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz ” diyor. “Bu gerçekten bizim kör noktamız oldu.”

Daha kapsamlı, küresel bir görüşe sahip olan bilim adamları, bu manyetik döngülerin inceliklerini ve enerjinin yıldızın yüzeyinde ortaya çıkma şeklini gerçekten inceleyebilmelidirler. Manyetik döngüler ve dalgalar son derece güçlü olma potansiyeline sahiptir, yeni keşfedilen “haydut dalgalar” belki de koronanın neden güneş yüzeyinden daha sıcak olduğunun gizemini açıklar.

Güneş yüzeyinin üzerinde yüksek kemer döngüler, genellikle güneş fişekleri doğar siteleri vardır. Bazen, bu Fişekler, koronal kütle ejeksiyonları veya Cme’ler olarak adlandırılan, süpersonik, süper yüklü parçacıklar parçacıklarını uzaya sokar. Eğer bu rüzgarlardan biri Dünya’ya bakıyorsa, felaket olabilir.

1859’da, özellikle güçlü bir CME telgrafları çaldı ve Dünya’nın gökyüzünü auroras ile o kadar parlak yaktı ki gün ışığını taklit ettiler. Şimdi Carrington olayı olarak adlandırılan bu tür uzay hava olayları, bilim adamlarının mümkün olduğu kadar önceden tahmin etmeyi umdukları şeydir.

Yeterli uyarı ile, savunmasız uydular ve güç şebekeleri proaktif olarak çevrimdışı hale getirilebilir ve yörüngede veya derin uzayda olan herhangi bir insan korunabilir.