Ukrayna’da Okumak!

Ukrayna’da Okumak!

24 Haziran 2018 0 Yazar: uzaadmin

Avrupa’da eğitim almak ve kariyerine daha iyi bir noktada devam etmek isteyenler için şüphesiz ilk tercih Ukrayna’dır. Nitekim binlerce Türk öğrencide üniversite eğitimi için Ukrayna’ya gitmektedir. Elbette eğitim kalitesi Dünya’nın birçok ülkesinin çok daha üstündedir. Genel olarak bakıldığı zaman Ukrayna ciddi anlamda önemli mezunlar vermiştir. Ukraynada üniversite eğitimi alabilmeniz için toplamda 312 üniversite bulunmaktadır.

Ukrayna üniversite eğitimi İngilizce başta olmak üzere Rusça ve Ukraynaca dilleri üzerinden verilmektedir. Dolayısıyla eğitim hayatınızı farklı bir dil üzerinden devam ettirmeniz rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacağı gibi iyi bir kariyer atmanızın da temellerini oluşturacaktır.

Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da üniversite eğitimi alabilmeniz için birbirinden farklı fakülteler ve bölümler bulunmaktadır. Tıp, Mühendislik, Tercümanlık, Eczacılık gibi popüler bölümlerin yanı sıra aklınıza gelebilecek her bölümü bulabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz gibi toplamda üç dil üzerinden üniversite eğitiminizi alabilirsiniz. Eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra ise Avrupa’nın tamamında geçerli bir diplomaya sahip olacaksınız. Türkiye ile YÖK aracılığıyla gittiyseniz denk bir diplomanız olacağı gibi denklik alabilmek için her sene açıklanan YÖK Denklik Sınavı’na girmeniz gerekmektedir.

Eğitim Ücretleri ve Denklik

Ukrayna eğitim ücretleri diğer ülkelere göre ciddi anlamda düşüktür. Bölümlere göre değişiklik gösterebilecek olsa da genel olarak 2.000USD ile 4.000USD arasındadır. Bunun yanı sıra aylık konaklama ve yaşam masraflarınız 250USD ile 400USD’dir. Dolayısıyla maddi olarak da yıpranmadan iyi eğitim alabilmeniz için Ukrayna doğru bir tercihtir.