NASA’nın Yıldızlararası Görevi Neden Gerçekleşmedi?

NASA’nın Yıldızlararası Görevi Neden Gerçekleşmedi?

20 Haziran 2020 0 Yazar: uzaadmin

Homer’s Odyssey, köprü hala ayakta, kalıcı aşk—şimdi 40 yıl önce başlatılan ve şu anda yıldızlar arasında sonsuza dek sürüklenmek için güneş sistemini terk eden ikiz Voyager uzay sondalarını övelim.

Her biri bir subcompact otomobilin büyüklüğü ve ağırlığı hakkında, gezginler 1970’lerin yüksek teknolojisini özetliyor. Bilgisayarları bugünün dijital saatlerinden daha zayıf, analog TV kameraları Laverne & Shirley’i vuranlardan daha ilkel. Ancak, keşfettikleri her gezegende tarih yazdılar—Voyager baş bilim adamı Ed Stone’un dediği gibi, ” doğa hayal gücümüzden çok daha yaratıcı.”

Voyager Jupiter’de Ne Arıyordu?

Bir teleskopla sakin görünen Jüpiter, Voyager tarafından yüzlerce şiddetli kasırgaya, Kuzey kutbunda parlayan bir aurora ve üç ince halkaya sahip olduğu gösterildi. Daha önce bir elin parmaklarında sayılabilen Satürn’ün halkaları, teorisyenlerin imkansız olduğunu varsaydığı binlerce ringlet ve görünüşte örgülü bileşenleri içeriyordu. (”Hepsini bildiğimizi düşündük, ” dedi astronom Brad Smith. “Ha!”) Eskiden sadece Dünya’da bulunan aktif volkanlar, Jüpiter’in uydusu Io’da ve şaşırtıcı bir şekilde, nitrojen gayzerlerinin Kelvin ölçeğinde mutlak sıfırın 40 derecesinde patladığı gözlemlenen neptün’ün Triton’unda bolca ortaya çıktı. Güneş sisteminin yabancı yaşamı bulmak için en umut verici ortamlarından ikisi-Jüpiter’in buzlu ayı Europa ve Satürn’ün Enceladus-Voyager misyonu tarafından açıklandı. Çekirdekleri gelgit etkileşimleri ile çarpılır ve ısıtılır, Europa ve Enceladus, canlı organizmaların gelişebileceği buzun altındaki geniş, tuzlu okyanusları sürdürür.

Yaklaşık 10.000 iş yılını tüketen büyük bir bilim çabası olan misyon, “türümüz tarafından şimdiye kadar yürütülen en büyük keşif seferlerinden biri ” olarak tanımlandı.”

Yine de neredeyse olmadı.

Dış gezegenlerin “büyük bir turu ” olasılığı, 1965’te Gary Flandro adında bir havacılık yüksek lisans öğrencisinin müziklerinden ortaya çıktı ve daha sonra NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion laboratuvarında yarı zamanlı olarak çalıştı. gezegenler arası keşif için dünyanın önde gelen merkezi. Altı yaşındayken, Flandro’ya göklerin harikaları verildi, gezegenlerin basamak taşları gibi dizildiğini gösteren bir kitap. ” Güneş sistemi boyunca tüm yol boyunca gitmenin ve bu dış gezegenlerin her birini geçmenin ne kadar düzgün olacağını düşündüm ” diye hatırladı.

Mars’ın ötesinde Olası görevleri öngörmek için JPL’DE atanan Flandro, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve neptün’ün gelecekteki pozisyonlarını kağıt ve kalemle çizdi. Bir uzay aracının gezegenlerin yörünge momentumuna birinden diğerine sapan vuracak şekilde hizalanacağını ve bu tür bir girişimin onlarca yıl yerine 10 veya 12 yıl içinde dört gezegeni ziyaret etmek için yeterli hız kazanacağını buldu.aksi takdirde. Misyon fırlatma penceresi 1970’lerin sonlarında birkaç ay boyunca açılacak, daha sonra 175 yıl daha kapanacaktı.

Gezegenler arası keşiflerin zirvesinin Mariner 4, Mars’tan uçarken 21 grenli fotoğraf çekerken iddialı bir fikirdi. Hiçbir sonda, uzayda on yıla yakın bir şey için çalışmamıştı. Hiçbiri, sürekli insan eli tutmadan, geniş mesafelerde karmaşık gezegensel karşılaşmaları yönetmek için zekaya sahip değildi. Birden fazla gezegeni geçmiş crack-the-whip oynamak teoride işe yarayabilir, ancak pratikte hiç denenmemişti. Flandro,” bana “bu imkansız” söylendi; zamanımı boşa harcamayı bırak ” dedi.

NASA sert bir şekilde yuttu ve yine de büyük bir tur görevi önerdi, ancak Kongre bunu reddetti, bunun yerine Satürn’den daha uzak olmayan daha ucuz, soyulmuş bir versiyonu onayladı.

NASA Neden Vazgeçti?

JPL spacefarers, daha önceki çağların en zorlu kaşiflerinin geleneğine cevap verdi. Plana neşeyle katıldılar, kongrenin durumu gerçekten anlamadığına dair birbirlerine güvence verdiler ve sessizce neptün’e kadar gidebilen iki sert, akıllı uzay aracı tasarlayıp inşa etmeye başladılar. Probların tasarımındaki herhangi bir “yaşam sınırlayıcı” kusuru ayıklandı. Navigasyon sistemlerindeki güneş sensörleri güçlendirildi, böylece güneşin loş olduğu yerde çalışabildiler. Yakıt tasarrufu teknikleri, görevin sona ermesinden uzun süre sonra devam etmesini sağlamak için geliştirildi. JPL’NİN Direktörü William Pickering,” biz sadece yaptık ve bu konuda konuşmadık ” dedi.

Hile işe yaradı. Voyager, hem bilimsel bir bereket hem de büyük beyond’un küresel olarak popüler bir elçisi olduğunu kanıtladıktan sonra, Kongre, JPL’NİN gizlice yönettiği genişletilmiş misyonu finanse etti.

Gezginler, Jüpiter orbiter Galileo ve Satürn orbiter Cassini’nin yolunu açtı, bu da yıllarca gezegenlerin üst atmosferlerinde kendilerini yakmaları için Sipariş edilmeden önce fotoğraf ve veri toplayarak geçirdi.muhtemelen yaşamı barındıran bir ayı asla etkilemeyeceklerini ve kirletmeyeceklerini garanti ettiler. Şimdi gezginler de bilimsel yaşamlarının sonuna yaklaşıyor. Zayıflama radyo sinyalleri, şu anda güneşi çevreleyen ve güneş sistemi ve yıldızlararası uzay arasındaki belirlenen sınır işaretleri şaşırtıcı derecede karmaşık plazma balon raporlama, sessiz Yolcuların plütonyum çalışan elektrik jeneratörleri sonunda titremek zaman 2030, etrafında düşmesi bekleniyor.

NASA

NASA

Voyager Göreve Veda Ediyor

Bundan sonra gezginler uzay gemilerinden daha fazla zaman kapsülü olarak çalışacaktır. Bu olasılık göz önünde bulundurulduğunda, JPL, her bir proba, bir gün onu engelleyebilecek herhangi bir dünya dışı insanın yararına müzik, fotoğraf ve Dünya seslerini içeren “altın kayıt” ın bir kopyasını ekledi. Kayıtlar, mikrometeoritlerden ve kozmik ışınlar olarak adlandırılan yüksek hızlı atomaltı parçacıklardan erozyona uğramadan önce en az bir milyar yıl oynanabilir kalmalıdır.

Bu çok uzun bir süre. Bir milyar yıl önce, dünyadaki en karmaşık yaşam biçimleri, stromatolitler adı verilen siyanobakterilerin tidewater paspaslarıydı. Bundan bir milyar yıl sonra, parlayan güneş Dünya’nın okyanuslarından kaynamaya başlamış olacak. Yine de gezginler hala orada bir yerlerde olacak, dönüş umudu olmadan onları gönderen bir türün elçileri.