Mars Etrafında Kuzey Işıklara Benzer Yeşil Işıklar Keşfedildi!

Mars Etrafında Kuzey Işıklara Benzer Yeşil Işıklar Keşfedildi!

17 Haziran 2020 0 Yazar: uzaadmin

Mars Kızıl gezegen olarak bilinebilir, ancak yeni bir araştırmaya göre, bir Avrupa uzay aracı gezegenin atmosferinde yeşil bir parıltıya neden olan oksijen bulundu.

Dünya’da, bu gezegenin kutuplarındaki auroralar şeklinde gerçekleşiyor, ancak bu tür bir parıltı ilk kez başka bir gezegenin etrafında görüldü. Avrupa Uzay Ajansı’nın ExoMars Trace Gas Orbiter’ın bulguları hakkındaki çalışma Pazartesi günü Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Dünya’nın kutupsal yeşil parıltısı, uzaydan gelen elektronlar üst atmosferimizle çarpıştığında gerçekleşir, ancak dünya ve Mars atmosferleri hem gün boyunca hem de gece güneş ışığı sayesinde parlar. Geceleri, parçalanmış atmosferdeki moleküller tekrar bir araya geldiğinde bir parıltı yaratılır. Gün boyunca, güneş ışığı azot ve oksijen gibi atmosferik molekülleri ve atomları karıştırdığında parıltı oluşuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonundan da Görüntülendi

MArs

Uluslararası Uzay istasyonundaki astronotlar, Dünya’nın soluk yeşil gece parıltısının en iyi manzarasına sahipler, çünkü perspektifleri “kenarda”, yani parıltıyı daha görünür hale getiren bir açıyla görebiliyorlar. Çünkü gezegenimizin parlak bir yüzeyi var, bu da bu hafif parıltıyı altüst edebilir. Aynısı diğer gezegenler için de geçerlidir, bu yüzden Mars’ın etrafındaki yeşil parlaklığın bu tespiti çok heyecan vericidir.

“Yeryüzünde görülen en parlak emisyonlardan biri gece parıltısı ile oluşuyor. Daha spesifik olarak, başka bir gezegenin etrafında hiç görülmemiş belirli bir ışık dalga boyu yayan oksijen atomlarından,” dedi Belçika’daki Université de Liège’de öncü çalışma yazarı ve astronom ve Profesör Jean-Claude Gérard.

“Ancak, bu fenomenin Mars’ta yaklaşık 40 yıldır var olduğu tahmin edildi ve [Trace Gas Orbiter] sayesinde onu bulduk.”

ExoMars Trace Gas Orbiter, Ekim 2016’da Mars çevresinde bir yörünge kurdu. Yörünge enstrümanlarının bazıları, topluca göçebe (Mars keşfi için nadir ve Okültasyon) olarak adlandırıldı, yörünge sırasında Mars yüzeyine işaret edildi. Bu araçlar ultraviyole ve görünür spektrometre veya UVIS içerir.

Yeşil bir parıltı bulmayı umarak, aletleri Mars’ın “kenarını” görmek ve Nisan 24 ve Aralık 1, 2019 arasında yörünge başına iki kez farklı irtifalarda taramak için yönlendirdiler. Rakımlar gezegenin yüzeyinden 20 ila 400 kilometre (12.4 ila 249 mil) arasında değişiyordu.

Telltale green glow, bu süre zarfında toplanan tüm verilerde bulundu — ve orbiter için etkileyici bir başarı, Mars’ın gündüz atmosferinin gece kenarından çok daha parlak parladığını ve yeşil parıltıyı tespit etmeyi zorlaştırdığını düşünüyor araştırmacılar söyledi.

Belçika’daki Institut Royal d’aéronomie Spatiale de Belgique’deki NOMAD’IN ortak yazarı ve baş araştırmacısı Ann Carine Vandaele,” emisyon, yaklaşık 80 kilometre yükseklikte en güçlüydü ve Mars ile Güneş arasındaki değişen mesafeye bağlı olarak değişiyordu ” dedi.

Yeşil Parıltıda Ne Var?

İki gezegeni karşılaştırırken, araştırmacılar Mars’ın yeşil parlaklığının Dünya’nınkinden farklı olduğunu buldular.

Gérard,” bu emisyonu modelledik ve çoğunlukla karbondioksit veya CO2 olarak üretildiğini ve kurucu parçalarına ayrıldığını gördük: karbon monoksit ve oksijen ” dedi. “Ortaya çıkan oksijen atomlarının hem görünüyor.

Parlayan gezegensel atmosferleri gözlemlemek, hem güneş ışığından hem de güneşin güneş rüzgarından veya güneş sistemi boyunca hareket eden yüklü parçacıkların akışından elde ettikleri bileşimlerini ve enerjisini ortaya çıkarabilir.

Bu aynı zamanda auroraları anlamak için de önemlidir. Mars’ın yeşil ışıltısını inceleyerek, araştırmacılar gezegenin atmosferindeki bu tabakanın yapısını anlayabilir, irtifa aralığını daha iyi anlayabilir ve hatta güneşe tepki olarak herhangi bir değişikliği gözlemleyebilir.

Mars atmosferini daha ayrıntılı olarak anlamak, uzay ajanslarının yörüngeleri gönderirken veya yüzeye uzay aracı teslim ederken daha iyi hazırlanabileceği anlamına gelir. ESA’NIN ExoMars misyonunun devamı, Rosalind Franklin rover’ı 2022’de Mars yüzeyine inmeyi içerir. Avrupa’nın ilk gezegen gezici olacak.