Kara Madde Galaksiler Arasındaki Boşluklarda Saklanıyor Olabilir!

Kara Madde Galaksiler Arasındaki Boşluklarda Saklanıyor Olabilir!

20 Haziran 2020 0 Yazar: uzaadmin

Uzun zamandır aranan madde galaksiler arasındaki boşluklarda saklanıyor olabilir!

Sonunda, evrenin sıradan meselesinin tamamı mevcut ve hesaba katılmış gibi görünüyor.

Gökbilimciler, hızlı radyo patlamaları olarak adlandırılan diğer galaksilerden gelen radyo dalgalarının parlak yanıp sönmelerinin Dünya’ya giderken parçacıklar tarafından nasıl bozulduğunu inceleyerek evrende yeni bir madde sayımı yaptılar. Bu analiz, onlarca yıldır tespit edilmekten kaçmış olan evrenin sıradan maddesinin yaklaşık yarısının galaksiler arası alanda gizlendiğini gösteriyor, araştırmacılar çevrimiçi olarak 27 Mayıs’ı doğada bildiriyorlar.

Kayıp maddenin gizemi, yaklaşık 20 yıldır kozmologları kızdırdı. Bu zor malzeme, evrendeki kütlenin çoğunu oluşturan görünmez, tanımlanamayan karanlık madde değildir. Protonlar ve nötronlar (SN: 10/11/17) gibi baryonlar adı verilen bahçe çeşitliliği parçacıklarından oluşan sıradan bir maddedir.

Evren gençken yayılan ışığın gözlemleri, baryonların evrendeki tüm kütle ve enerjinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturması gerektiğini göstermektedir. Ancak modern evrende, astronomların kolayca görebileceği tüm konular,

Bilim adamları, eksik maddenin galaksiler arasında, geniş bir kozmik ağda (sn: 1/20/14) galaksi kümeleri arasında gerilmiş gaz filamentleri boyunca saklandığından şüphelenmişlerdir. Amsterdam Üniversitesi’ndeki astrofizikçi Jason Hessels,” ancak bunu çok iyi tespit edemedik, çünkü gerçekten, gerçekten dağınık ve parlak bir şekilde parlamıyor ” diyor.

Bazı galaksiler arası maddeler, kuasarlar adı verilen uzak, parlak nesnelerin ışığını nasıl emdiği ile saptanabilir (SN: 10/25/02). Ancak, galaksiler arası uzayda asılı olan tüm baryonların envanterini almanın tek yolu, muhtemelen nötron yıldızları veya kara delikler etrafındaki enerjik aktivite tarafından üretilen diğer galaksilerden gelen gizemli radyo dalgalarının patlamalarına dayanır (SN: 2/7/20).

Hızlı radyo patlamaları veya Frb’ler olarak adlandırılan bu patlamalara neyin neden olduğunu kimse bilmese de, yararlı baryon dedektörleri yapabilirler (SN: 7/25/14). Bir patlamanın yüksek frekanslı, yüksek enerjili radyo dalgaları, galaksiler arası maddeyi düşük frekanslı dalgalarından daha hızlı sıkıştırır. Bir radyo patlamasının dalgalarının geçtiği daha galaksiler arası madde, daha düşük frekanslı dalgaları geride kalır-Dünya’ya ulaştığında radyo sinyalinde saptanabilir bir leke oluşturur.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Astrofizikçi J. Xavier Prochaska, Santa Cruz ve meslektaşları, hepsi Avustralya kilometrekarelik dizi Pathfinder (SN: 6/27/19) tarafından tespit edilen beş galaksiden beş hızlı radyo patlamasını inceledi. Araştırmacılar, her bir FRB için, farklı frekanslardaki radyo dalgalarının varış zamanlarını karşılaştırarak, patlamanın galaksiler arası uzayda yolculuğunda karşılaştığı baryon sayısını artırdı. Ardından, FRB’NİN ana galaksisi ile Samanyolu arasındaki mesafeyi kullanarak, Prochaska ekibi bu yol boyunca baryon yoğunluğunu hesaplayabilir.

Samanyolu ile beş FRB ana galaksinin her biri arasındaki maddenin ortalama yoğunluğu, metreküp başına yaklaşık bir baryona çıktı. Samanyolu’ndaki malzeme yaklaşık 1 milyon kat daha yoğun, Prochaska, galaksiler arası şeyleri “çok incecik bir ortam ” haline getirdiğini söylüyor. Araştırmacılar, ” ancak birlikte ele alınan tüm bu ince materyal, tüm evrenin eksik maddesini hesaba katmak için yeterlidir — sıradan maddeyi modern evrenin genel maddesi ve enerjisinin yaklaşık yüzde 5’ine kadar getiriyor.

Colorado Boulder Üniversitesi’nden Astrofizikçi J. Michael Shull, modern evrendeki baryonların sayısı hakkında sonuçlar çıkaracak olan FRB gözlemlerinin “beşinin çok az sayıda olduğu” konusunda uyarıyor. Ama “bir kez hata çubuklarını çok daha fazla patlamayla dövdüler … bence bu baryon sorununun tabutundaki çivi gerçekten olacak” diyor.

Cornell Üniversitesi’ndeki bir radyo astronom olan Shami Chatterjee, kozmik tartım istasyonları olarak daha hızlı radyo patlamaları kullanmak, evrendeki tüm maddenin tam olarak nerede olduğunu belirlemek için de yararlı olacağını söylüyor.

Şu anda, tüm araştırmacılar kayıp ve bulunan madde hakkında galaksiler arasında olduğunu söyleyebilirler. Ancak binlerce FRB gözlemiyle, astronomlar, Samanyolu ile diğer galaksiler arasındaki görüş çizgileri boyunca kozmik ağı haritalamak için baryon yoğunluğundaki küçük varyasyonları alay etmeye başlayabilirler, diyor Chatterjee.