Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

7 Ekim 2020 0 Yazar: uzaadmin

Evlilik sözleşmesi, özellikle evlenmeyi düşünen çiftlerin muhabbetine konu olduğu vakit, bir şekilde sanki güvensizliğin ön planda tutulduğu sanrısı ile karşılaşmak mümkündür. Oysa, mal rejimi sözleşmesi, çiftler arasındaki güveni pekiştirebilecek kabiliyete sahip olan konular arasında yer almaktadır diyebiliriz. Açık görüşlülükle bu konunun tartışılıp bir karara bağlanması gereklidir.

Hemen şunları ekleyerek konuya bir açıklık getirmek istiyoruz. Tabii ki bilgilerimizi vermeden evvel konu ile ilgilenmekte olan kişilerin miras hukuku avukatı Ankara olarak görev almakta olduklarını da bildirmek isteriz. Evlilik sözleşmesine dair daha detaylı bilgileri bu uzman kişilerden talep edebilirsiniz. Evlilik sözleşmesi yapıldıktan sonra, boşanma gerçekleşmesi takdirde eğer ki eşlerden bir taraf maddi dara düşecek olursa yasa karşısında verilmesi zorunlu olan belirli nafakaların ödenmesi durumu sabittir ve değişmezdir.

Bazı durumlarda eşlerden bir kişinin vefat sonucunda, diğer eş, maddi açıdan dara düşebilir. Böyle durumlarda eşin yoksulluğa düşme riskinin de hesaplanmış olması gerekmektedir. Zira, sağ kalan kişinin herhangi bir şekilde nafaka talep etme hakkı olmadığı için, bazı mali açıdan güvencelere ihtiyaç duyulacaktır. Bunu da kanun koyucular aksini belirtmedikçe, ‘’artık değere %50 oranında veya daha fazla şeklinde katılma’’ şeklinde söyleyebiliriz.

Aile ve miras hukukunun yanı sıra iş hukuku avukatı Ankara ile ilgili de detaylı çalışmalar yapmaktayız. Mercantaş Hukuk Bürosu olarak davalarınızı inceliyor, ceza hukuku avukatı Ankara arkadaşlarımızla birlikte, başarılı bir dava sürecini sizlere garanti ediyoruz.