Bilinen En Eski Galaksi 12 Milyar Yaşında!

Bilinen En Eski Galaksi 12 Milyar Yaşında!

19 Haziran 2020 0 Yazar: uzaadmin

Şimdiye kadar görülen en eski disk şeklindeki galaksi, büyük Patlama’dan sadece 1,5 milyar yıl sonra kuruldu.

Bu, gökbilimcilerin bu tür bir galaksinin oluşabileceğini düşündüğünden çok daha erken. Önceki gözlemler, disk şeklindeki galaksilerin-Samanyolu gibi yayılan spiral sistemler de dahil olmak üzere — yaklaşık 13.8 milyar yıl önce meydana gelen Big Bang’den 3 milyar ila 4 milyar yıl sonra çok sayıda görünmediğini göstermektedir.

Bu erken galaksinin varlığı, Samanyolu gibi büyük sarmal gökadaların nispeten hızlı bir şekilde büyüyebileceğini gösteriyor, gökbilimciler 21 Mayıs doğasında rapor ediyorlar.

New York’taki Flatiron Enstitüsü’nden Astrofizikçi Rachel Somerville, bir disk galaksisinin evrenin tarihinde bu kadar erken oluşabileceğini göstererek, yeni çalışma “disk galaksilerinin evrende nasıl oluştuğuna ve evrimleştiğine dair kabul edilen paradigmaya meydan okuyor ” diyor. çalışmaya dahil değildi.

Bilinen En Eski Galaksi 12 Milyar Yaşında!

En eski galaksiler muhtemelen görünmez karanlık madde kümeleri çevreleyen gaz ve toza çekildiğinde, yıldızlar oluşturduğunda ve sonunda yuvarlak ve blobby olan galaksiler yarattığında yapılmıştır, gözlemler ve bilgisayar simülasyonları önermektedir (SN: 1/26/18).

Bu ilk galaksiler montaj teorisyenleri bu nedenle şifreli ve gaz ısıtmalı bu çok zorlu bir süreç oldu. Sıcak gaz genişlediğinden, fikir gider, ilk galaksiler küresel lekelerdi çünkü gazın bir diske yerleşmesi için çok sıcaktı. Araştırmacılar, sadece gazın serinlemek için çok fazla zamanı olduğunda, parlak yıldızlı disk galaksilerine (SN: 9/3/18) çökebileceğini düşünüyorlardı.

Bununla birlikte, son 15 yılda, bilgisayar simülasyonları, soğuk gaz akışlarının eski, blobby galaksilere gizlice girebileceğini ve potansiyel olarak disk galaksilerinin daha hızlı ortaya çıkmasını kolaylaştıracağını gösterdi.

Soğuk toplama yöntemi olarak adlandırılan bu sürecin aslında evrende gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için astronom Marcel Neeleman ve meslektaşları bulabildikleri en eski disk galaksilerini aradılar. Çoğu erken gökada çok uzaktadır ve bu nedenle Dünya tabanlı teleskoplar için yıldızlarından ışık yakalamak için çok zayıftır. Ancak hassas radyo teleskopları, daha uzak kuasarlardan gelen ışığı algılayabilir. Süper kütleli kara delikleri çevreleyen yanan, beyaz-sıcak diskler-galaksilerin gazını süzer (SN: 7/12/18). Dla0817g adı verilen erken disk galaksisinin arkasındaki parlak bir kuasar, galaksinin içeriğini ve yapısını ortaya çıkararak siluette görünmesine izin verdi.

Galaksi Büyük Patlamadan Sadece 1.5 Milyar Yıl Sonra Oluştu

Almanya’nın Heidelberg kentindeki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Neeleman ve meslektaşları ilk olarak Şili’deki Atacama büyük milimetre/milimetre altı dizisini kullanarak dla0817g’nin ipuçlarını gördü. Ekip 2017’te bildirdi. 2019’daki takip gözlemleri, galaksinin bir rekor gibi döndüğünü gösterdi: galaksinin gazının yarısı Dünya’dan uzaklaşıyor ve yarısı bize doğru ilerliyor. Bilim adamları, bu hareketin galaksinin soğuk, düz dönen bir disk olduğuna ve muhtemelen spiral bir şekle sahip olduğuna dair kesin bir işaret olduğunu söylüyor.

Galaksi de masif, Güneş’in kütlesinin en az 72 milyar katı. Behemoth galaksileri daha önce erken evrende tespit edilmiştir (SN: 8/7/19). Herhangi bir şeklin devasa bir galaksisini bu kadar hızlı bir şekilde büyütmek “yeterince zor” diyor astronom ve çalışma yazarı J. Xavier Prochaska Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz. “Ama şok edici güzel bir spiral diskte bir tane görmektir.”

Ekip, 2014 yılında ölen Kaliforniya Üniversitesi’nden Astrofizikçi Arthur Wolfe’den sonra galaxy the Wolfe Disk’i gayri resmi olarak adlandırdı. Wolfe’nin doktora öğrencilerinden biri olan prochaska, Wolfe, evrenin emekleme döneminde disk galaksilerinin var olduğunu, yaygın şüpheciliğe işaret eden ilk kişilerden biriydi.

Prochaska,” en azından kısmen haklıydı ” diyor. “O bayrağı tüm geleneksel bilgeliğe karşı diktiği için krediyi hak ediyor.”