Bakır Mutfak Ürünlerinin Kullanımı

Bakır Mutfak Ürünlerinin Kullanımı

5 Eylül 2020 0 Yazar: uzaadmin

Bakır elementi endüstri, teknoloji gibi farklı alanlarda kullanılabildiği gibi hemen hemen her evin mutfağında da karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli ve güvenilir bir yerden temin edilen bakır eşyaların çelik ve teflon ürünlerine kıyasla insan sağlığına daha yararlı olduğu belirtilmektedir. Düzenli olarak kalaylama işlemi gören ve bakımları gerçekleştirilen bakır ürünlerde pişirilen yiyecek ve içecekler daha lezzetli olmaktadır. Bu da bakırların özellikle mutfakta tercih edilmesini sağlamaktadır.

Bakır tencere ve bakır tava gibi ürünlerin ortalama 2-3 yılda bir kalay yapılması kesinlikle gerekmektedir. Ancak bakır çaydanlık, bakır kahve seti, bakır sürahi gibi devamlı su ile temas eden bakır eşyaların kalay yapılma gibi bir zorunluluğu yoktur. Ayrıca bakır şekerlik ve onun gibi süs bakır eşyalarının da kalay yapılması gerekmemektedir. Bu bakır mutfak eşyalarının kalay işlemi görme zorunluluğu olmasa da kararmalara ve matlaşmalara karşı düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir. Temizlikten kastedilen deterjanla yıkanıp kurumaya bırakılması değildir. Kararma veya matlaşma görüldüğü takdirde limon ve tuz ile bakır ürün ovulmalıdır.

Her mutfakta pratiklik ve kolaylık sağlayan bulaşık makinasında, bakır eşyaları yıkamaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu kolay yoldan bir temizlik sağlasa da uzun vadede bakır eşyaların hem kullanım süresini kısaltır hem de aşınmalara sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bakır mutfak ürünlerinin elde yıkanması önerilmektedir. Böylece kararma, aşınma ve matlaşmaların önüne geçilebilecektir.